Ing. Ján Mrázik vyoral na poli biznisu hlbokú brázdu

KEĎ JE PRÁCA POTEŠENÍM – ŽIVOT JE ŠŤASTNÝ

O úspešných  podnikateľoch sa píše a hovorí  všeličo.  Aj to,  že mnoho je povolaných,  ale málo vyvolených.  Nie každému osud dopraje úspech, nie každý má vlohy na podnikanie, vraj je to len desať percent z populácie,  ktoré majú vlohy, vzdelanie a chuť popasovať sa so životom, závisťou okolia, úradmi,  bankami,  byrokraciou, neplatiacimi zákazníkmi a množstvom iných každodenných prekážok. Jedným z tých, ktorý  na zelenej  lúke vybudoval úctyhodné dielo a dal robotu a chlieb ľudom, je aj žilinský podnikateľ  Ing. Ján Mrázik.  Poznajú ho nielen Žilinčania. Jeho meno a najmä meno firmy – PNEUCENTRUM MRÁZIK, ktorú založil v r. 1994 a vypiplal v priebehu 30-tich rokov do dnešnej podoby, poznajú od Tatier k Dunaju,  od Čiernej nad Tisou po Komárno.  Ale predsa  sú to najmä ľudia zo Žiliny a okolia, ktorí využívajú jeho služby.

Z ulice ku predajni

Pneumatiky sa stali jeho osudom v dobrom aj v zlom. Im a najmä obchodu a službami s nimi, obetoval celý svoj život a na oltár podnikania položil aj hodnoty najcennejšie.  Osud to tak chcel.  Keď 3.11.1970 začínal ako technik ešte v československej Barume a neskôr (po zmene obchodného názvu) v Matadore (kde pracoval 23 rokov) netušil, akú dráhu mu sudičky vybrali. Revolučné udalosti  po roku 1989 a najmä divoká privatizácia spôsobili, že v roku 1993 sa s rodinou ocitol bez roboty na „ulici“. Jeho kapitál bol na tú dobu štandardný – družstevný byt  a  osobné  auto.  Podarilo sa mu prenajať priestory  v  bývalej  Mototechne v Žiline. Predal auto a kúpil prvé pneumatiky. S trasúcimi kolenami čakal  kto príde  a či vôbec niekto príde. Motoristi ho však za tie roky poznali a našli si ho.  Aby  im k tomu dopomohol a nestratili ho z očí, sám po večeroch chodil roznášať letáčiky do poštových schránok po celom meste. Ing. Ján Mrázik si dodnes, tridsať rokov dozadu, pamätá na ten deň – 7. februára 1994, kedy po prípravách priestorov  k podnikaniu  otvoril predajňu a predal prvé pneumatiky – sadu zimných pneumatík na Tatru 613. Tí skôr narodení  vedia, že to bolo “papaláš” auto pre straníckych a štátnych funkcionárov, riaditeľov podnikov. Obul ho do značky  Michelin 205/70 R 14. Na tú dobu luxus.  A potom to už išlo.  Ale nie ako po masle. Za jeho 54 rokov v pneumatikárskej  „brandži“  už zažil naozaj všeličo. Cez  jeho ruky  prešlo toľko pneumatík,  že s takýmto množstvom sa môže na Slovensku pochváliť  len málokto.

Keď pneumatiky potrebovali priestor…

Spomínať  také “drobnosti”,  ako je výpočtová technika, práca s ľuďmi, rozširovanie sortimentu a tisíc ďalších maličkostí, hádam ani nie je náležité.  Medzníkom v živote firmy sa stal rok 1997. Podarilo sa im odkúpiť  dovtedy prenajaté  priestory skladov bývalej Mototechny. V roku 2000 k pôvodnému skladu pneumatík  Mrázikovci  postavili v Žiline, na ul. Kragujevská 1, novú reprezentačnú predajňu pneumatík a príslušenstva na ploche 200 m2. O 4 roky neskôr  prikúpili susediaci  pozemok  a v roku  2006 postavili  nový  krásny  pneuservis, ktorý slúži  pre osobné, úžitkové i nákladné autá  (650m2) a veľké prestrešené  parkovisko pre zákazníkov (735 m2) a hala pre mimosezónne uskladnenie pneumatík pre 1 300 sád.  Celý areál je na ploche 6234 m2.  V Pneucentre   „ kraľuje“  Ing. Ján Mrázik st.  a v Pneuservise  je šéfom jeho syn Ján Mrázik ml.. Predávajú pneumatiky od bežných značiek  až po prvotriedne, na všetky druhy vozidiel, od motocyklov až po kamióny. V pneuservise sa pracuje výhradne na špičkových zariadeniach. Priamymi partnermi  firmy PNEUCENTRUM  MRÁZIK  sú  nadnárodné spoločnosti  koncernových značiek  MICHELIN, CONTINENTAL, PIRELLI, NEXEN a iné.

Vo firme s vľúdnym prostredím pracujú  príjemní , dlhoroční a vysoko profesionálni  zamestnanci.  Tí, ktorí  Mrázikovcov a ich ľudí poznajú, to určite potvrdia. Dôkazom toho sú aj ďakovné listy udelené Krajským úradom pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Žiline, Krajským DI PZ v Žiline a Územnou vojenskou správou v Žiline – za rozvoj dopravy v Žilinskom kraji.

“Čas vše mění, i časy”

Za tých tridsať rokov budovania firmy Ing. Ján Mrázik obetoval  robote naozaj všetko.  Aj viac, ako by si zaslúžila. Na pamäti mal a má – a to nie je fráza – blaho a spokojnosť  zákazníka.  Raz darmo, je zo “starej  školy“, v ktorej mu bol učiteľom aj jeho starý otec.  Kedysi  dávno bol klient v obchode pánom, no dnes sa na neho mnohí  obchodníci pozerajú len ako na plnú peňaženku, ktorú  treba  „odľahčiť“. Kvôli poctivosti a extrémnej  pracovitosti  mal  a má Ing. Ján Mrázik aj početné  nepríjemnosti, ale osud to tak asi chcel. Sudičky mu nakreslili cestu z ktorej nechce zísť,  žije s robotou a pre ľudí, ktorí vedia jeho prácu oceniť a prejaviť mu uznanie.  Toto je hnacím motorom, ktorý  ho stále drží v práci, hoci by už mohol  byť na zaslúženom dôchodku. Slovenský básnik , Ján Kolár kedysi  povedal : “Čas vše mění, i časy. Co sto věkú  hlodalo, zvrtne doba“.  Doba nám priniesla vzácneho človeka, ktorý vyryl  hlbokú brázdu v motoristickom  živote mesta Žilina i Žilinčanov a stal sa pneumatikárskou ikonou. Zaplatil však za to vysokú cenu. Pneumatikám  zostal  naďalej  verný.  Spolu s kolektívom svojich spolupracovníkov sa každý deň teší do práce s úmyslom prekonávať problémy, ktoré prináša  život a doba.          

Categories: Novinky

0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *